.

Září 2008

Kinslayer z Kauhajoki

24. září 2008 v 21:10 | Arianne Meri Oceansoul |  Nejkrásnější Finlandia
Ještě teď je mi z toho na nic a Kinslayer bude určitě to nejvhodnější slovo. Ano, v tomto případě je název ,,nejkrásnější Finlandia" mírně ironický. A to jen kvůli tomu, co udělal jeden idiot na střední škole v Kauhajoki.

Nejdelší slovo na světě - kdo neuvidí, neuvěří =)

23. září 2008 v 21:50 | Arianne Meri Oceansoul |  Nejkrásnější Finlandia
Já vidím, a přesto se mi věřit nechce :D
kyyhkyslakkahillotaatelipalmusunnuntaikävelykatujuhla- koristehedelmäkaramellimassatuotevalvontalaitteisto- testauslaboratoriokäyttökertatulitikkuviinapiilohomo- kaasulasersädehoitokotikaljakimblemestaruussarjakuva- ristikkokilpajuoksuhiekka-aavikkoluonto-ohjelmauusinta- vaalikokousedustusmeno-paluuruuhkabussivuoropysäköinti- sakkolihakoukkuselkänahkavyöruusukasvimaamunajuustomaito- rasvaimunestepinta-alahuulipunakampelaverkkomahalasku- harjoitustyöaamukampapellavaöljykriisiapukeinolonkkalepo- lomarusketusrajatietoteollisuuskiinteistömarkkinointi- diplomi-insinööriopiskelijaperinnemaisema-arkkitehti- kilta-aktiivihiiliteräsbetonivalurautaristisiitoshärkä- pizzamaustevoipaperiroskapostimerkkisavusaunavastaprotesti- marssivapautusliikevaihtoväliarvojoukkopakomatkaopas- koirakantakorttitaikatalvisotakunniajäsenetupuolikuiva- rehuvilja-aittakorpisuomaastohiihtoputkitiivistesilikoni- rintataskuvaraslähtöliukumiinakenttäkeitinvesihanasaari- ryhmätyömyyrävuosikurssikirjapainopistetulotukivarsikenkä- kauppaopistoupseerikerhohuonepalveluammattikoulupoika- tyttöenergiatalousaluelaajennustarvehierarkiakaavio- suunnittelupäätöspäivävientisulkuporttiteoriapohjakunto- urheiluruutuässäpariluistelutyylituomaripelimies- voimisteluvideokulmakarvakuonokoppalakkipäämääräalennus- tilataksimittarimatopurkkikeittoastiakaappipakastin- yhdistelmälukkoseppähenkilötunnussanaleikkikalupakkipussi- eläinkoeponnistuslautakuntalakitekstiseikkailuleiri- telttakangaspuujalkasienipiirakkareseptivihkopakkaus- muovikuularuiskumaalaustarvikevarastohyllymetrilakuavain- naulakkovartiopäällikkötasogeometriavirhevaihtosähkökazoo- pillihousupukupellehyppylankakeräkaaliaivovuotosuoja- vaatekappalemyyntitykkilavatanssiaskelmoottoripyörä- koppisiemenperunapalstajakoviivaintegraalioperaattori- algebraoppilaitoskompleksilukusuoraveto-oikeusmurha- asevarikkopilttuu
TOHLE že je jedno slovo? :D Zní to jako podrobný popis celého města nebo souhrn nesouvisících slov z nějakého hlavolamu. Každopádně bych to nechtěla ani překládat, ani plynule číst :D
Další finská - světově rekordní - slova:
pääjääjää - hlavní vytrvalec (nejvíce přehlásek)
Saippuakivikauppias -prodavač mastku (nejdelší slovo, čtené z obou stran stejně tzv. palindrom) (Palindrom? :D)
Haayoaie - což znamená plán pro svatební noc. (no, nevím, kdo si dělá plány :D )
Finština je prostě takový malý zázrak...no co malý....pořádně velký a roztomilý zároveň :D Perkele! =)

↑ Ta animace nemá chybu... :D ↑

Tak jsem si uvědomila...

16. září 2008 v 21:39 | Arianne Oceansoul |  Můj život
...že mám na to Finsko doopravdy štěstí. Odjakživa, tuším. Napadlo mě to dnes, před chvílí, když jsme v Jičíně - už nespočetněkrát znovu - projeli kolem úžasně nazvaného krámku. Na jedné půlce ,,FINLANDIA" a sobi se zapadajícím sluncem a na druhé ,,KOSKENKORVA". Nádhera. A taky jsem se dnes s kamarádkou bavila o tom, kdy jsem poprvé v životě uslyšela slovo ,,Suomi". Jo, vážně si to pamatuju!(Stejně jako mám v živé paměti okamžik, kdy jsem poprvé uviděla Tarju. Na obrazovce u strejce =))
Prostě...některé vzpomínky jsou asi vážně nesmrtelné.
Dneska, o češtině, jsem zářila svojí znalostí finštiny.... Paradox, ne? =) Bylo to tak, že učitelka (nej učitelka na škole, podotýkám) diktovala pravopis. A protože mě z celé té učitelské šlechty zná asi nejlépe, nadiktovala nám mimojiné výraz ,,Finsko". Kvůli mně! =) Prý ,,aby měla Anička radost" :D
Pak jsme mluvili o jazykových skupinách, a konečně došlo i na ugrofinskou. Samozřejmě ta samá milá učitelka pak řekla před celou třídou: ,,No, Anička se učí finštinu, že? Pamatuješ si třeba, jak se řekne...maminka?"
,,Eeh... äiti." (Nervozita dělá své...jinak se s tímhle slovem setkávám denně =))
,,Jakže?"
,,Äiti!"
,,No, pojď to napsat na tabuli." Šla jsem. A tak ,,dopadl" i tatínek, tedy isä. Sice se pár pakoňů ve třídě smálo, ale to mi bylo celkem u jednoho. S povzdechem ,,perkele, to to dneska jde..." jsem si sedla do lavice. Prostě Finlandia je moje osudová země...nemluvě o jejím hudebním a přírodním bohatství, že? =)

Anna hänen elää....Lappi!!

12. září 2008 v 18:34 | Arianne Oceansoul |  Nejkrásnější Finlandia
Všechno to začalo minulý týden, když nám třídní učitelka oznámila, že jdeme do divadla. Představení že se má jmenovat ,,La Pohádka" - napsala na tabuli. Všichni - mě nevyjímaje - jsme se znechutili. Ten název! Každý věděl, že ten (tento) týden je v Jičíně proslulý festival Město Pohádky. Nic trapnějšího nám vnutit nemohli!?