.

Nejhorší článek, jaký byl napsán o Nightwish...

9. ledna 2009 v 18:51 | Arianne Meri Oceansoul |  Tuomas Holopainen, Oceansoul
Tak. Pokud se cítíte jako já unavení nebo s lehkou náchylností k momentální depresi, čtení tohoto můžete s klidem vynechat. Pochybuji totiž, že by vám zlepšilo náladu.
S tím titulkem to myslím naprosto vážně. Čtěte s lehkým srdcem, pokud si myslíte, že:
♦ nenávidíte Nightwish
♦ nenávidíte Tuomase a jste toho názoru, že je to arogantní a imbecilní alkoholik a za veškerým zlem v NW je on
♦ Tarja je v celých těch více než dvanácti letech pouhá loutka, byla v Nightwish systematicky očerňována a ponižována
♦ Tuomas se na ni rozzlobil, protože si zamilovala Marcela a ne jeho
♦ považujete - stejně jako někteří kritici - přinejmenším Century Child za ubohé
♦ toto album udržel jen Tarjin hlas
♦ něco podobného výše uvedeným postojům...

Když v roce 1996 zakládal neznámý Tuomas Holopainen skupinu, která měla být uskutečněním jednoho velkého snu, na všechny posty dal své přátele. Tehdy nikomu z nich nešlo ještě o peníze a hráli proto, že je to prostě bavilo. Skupina to však neměla jako každý v začátcích jednoduché.
Do složení Tuomase, který začal hrát zkušebně na klávesy, Tarji, mladé slibné vokalistky, studující operní zpěv a Erna, přezdívaného Emppu, na kytaru, přibyl bubeník Jukka, neboť bycí jsou v hudbě téměř nepostradatelné a pro doladění zvuku přišel ještě Sami Vänskä, hrající na basovou kytaru.
Když se jim podařilo v roce 1997 podepsat smlouvu se Spinefarm, mohli mluvit o zázraku. Album, které spatřilo světlo světa na začáku října toho roku dostalo název Angel fall first ( andělé padají první ) a dokonce se umístilo na 31. místě v prodejnosti.
Ovšem i první konzerty provázeli potíže - Tarja musela studovata dávala přednost škole před kapelou, Jukka a Emppu byli na vojně.Přesto záhy vydali nové album Oceánborn. S nímž se také poprvé podařilo prorazit i mimo finsko. Ovšem ve světě už album takovou popularitu jako doma nemělo. Na soutěži Eurovize skončili druzí a Wishmaster bylo oceněno, jako album měsíce.
Ovšem problémy se vyskytovali stále. Při vydání Century Child se projevila poprvé nesourodost skupiny. cd nebylo úspěšné, kritika ho odsoudila snad až příliž brzy a skupině hrozilo, že se rozpadně. Před jeho vydáním Tarja prohlásila, že chce skupinu opustit, protože nestíhá studium. Ovšem po zoufalém neúspěch alba se rozhodla, že nenechá přátele ve štychu. Sama k tomu řekla : "Jsou to mí přátelé a teď mě potřebují."
U nás se například v časopise Spark psalo, že :"Cd neoplývá nápaditou hudbou a nezachrání ho ani cover Fantoma opery, jen Tarja se svým zajímavým hlasem drží skupinu nad vodou a pokud je opustí, bude to pro Nightwish poslední hřebíček do rakve." Přestože album získalo zlatou desku o skupinu, která jej vydala zájem opadl.
Ovšem v o tři měsíce mladším rozhovoru v časopise Rockhard se zdálo být zase vše v pořádku. Tím, že Samiho vystřídal Marco Hietala ze skupiny Tarot si Nightwish pomohli v hudbě , ale ne u kritiky.
Další problém nastává samozřejmě ve chvíli, kdy skupina absolvovává turné po Americe.
  • Tuomas a Tarja:
Tuomas si Tarju do skupiny nemusel vybojovat, jen jí prostě kamarádsky požádal a ona souhlasila. Jejich vztah se zdál být velmi intimní. Už v Tuomasových raných textech se dá pochytit cosi z Tarjiné osobnosti. Ovšem Tarja zřejmě nechovala k Tuomasovi takovou náklonost jako on k ní.
  • Marcelo = problém číslo 1!
Na turné si Tarja našla svou vytouženou lásku. Argentinec Marcelo ji, jak sama říká, okouzlil vtipem a touhou poprat se za ni s kýmkoliv. Náhle Tuomas spadl z lopatky. Tarja se začala věnovat více svému příteli, za kterého se po nějaké době tajně provdala. Od tédoby to ve skupině začalo skřípat. Marcelo Tarju všude doprovázel, ale také jí domlouval podmínky, to se Tuomasovi nehodilo, ze krásného koníčka se stal kšeft. Tak jako Yoko Ono oblbla Johna Lennona, tak i v Nightwish se potvrdilo staré pravidlo.
  • Tuomas:
Časopisy ho popisují při rozhovorech jako chladného, zamračeného a neochotného muže démonického vzhledu. Tarja od jisté doby nesměla poskytovat časopisům na Tuomasův zákaz rozhovory, prý z důvodu, aby si šetřila hlas. Rozhovory poskytoval ochotně Tuomas osobně. Dalo by se říct, že zpěvák je nejdůležitější část skupiny. Každý nástroj je lehce nahraditelný a není charakteristický svým zvukem, ale hlas je to, co skupině udává směr. Z toho také vyplývá, že každého zajímala pouze Tarja nebo Marco. O nějakého Tuomase nebyl zájem. Bohužel, byla to právě Tuomasova skupina a on rozhodoval.
  • Génius nebo šílenec?
Tuomas skládal Nightwish všechny texty a většinou i hudbu, předělal pár coverů jako Over the hills and far away, který patří mezi jeho nejoblíbenější píseň a dokázal "napsat Tarji hudbu přímo na míru"
Ovšem byla také znám tím, že trpěl depresemi a jako každý správný fin taky chlastal. Na jejich dvd se můžete třeba podívat na divoké orgie před koncerty, či jak tahá zbytek skupiny ožralého Tuomase domů na zádech. Po zhlédnutí dvd End of innocent se není čemu divit, že Tarja odmítala se skupinou v pozdější době jezdit. Co tam chlapi dělají, na to by se nikomu dívat nechtělo. Tak vyplave na povrch, že slavní hudebníci jsou jen partou čuňat, což se občas stává, ale ti chytří se s tím většinou nechlubí a snaží se své skandály ututlat. Krom toho Tuomas, velký fanda Tolkiena a Eddginse, bydlí sám na ostrově uprostřed jezera a o nic se nestará.
  • Tarja, jeden andělský sen:
Zatímco Tuomas měl svoji skupinu a taktéž Marco i Emppu, Tarji se stále vyčítaly sólové projekty. Tarja však toužila po vydání klasického operního cd. Když se jí podařilo domluvit si prostředky k naghrávání, vzniko albu One Angel´s dream, které má např árie z Romea a Julie, Rusalky a pod. Také se o ni projevil velký zájem v řadách zpěváků. Nahrávala písně pro svého bratra Toniho i pro jiné finské hvězdy. Největší úspěch jí však přinesla spolupráce s německým hudebníkem Martinem Kesici, který jí poprosil, aby s ním nazpívala duet vjeho písni Leaving you for me. Ta se stala velkým hitem v celé evropě( jako vždy krom ČR, kde zrovna letěl O-zone) a umístila se v první desítce nejprodávanějších singlů. Také videoklip sklidil víc než velký úspěch. Vikingský příběh přinesl po dlouhé době oživení hudební scény.
Právě v rozhovoru s Martinem Kesicim pro televizi Viva v pořadu " 17" řekla, že Nightwish zasvětila celý život a pořád v něm chce zpívat, spolupráci s Kesicim označila za odpočinkový projekt. Také prohlásila, že je velmi šťastná, že může zpívat a že je její hlas slyšet.
Zatímco zájem o Tarju stoupal, zájem o Nightwish upadal. Tarja dostala nabídku odehrát Vánoční sólo konzerty v pěti Evropských zemích.
Průlomovým bodem bylo však pro Nightwish vydání cd Once ( kdysi ) o kterém jsem se ještě nezmínila. Právě toto album zaručilo nightwish celosvětovou popularitu. Už pilotní singl Nemo, byl hned po vydání zlatý a úspěchy začaly pokračovat. V časopise Rockhard Toumas mluví o skvělé spolupráci ve skupině a taky o své píli, žádný problém není v dohledu. Koncertní turné, které je nejnáročnější na celé čáře skupiny se rozjíždí v plném proudu. Tarja však nechce jezdit ze skupinou autobusem a zařizuje si svou dopravu. Věnuje se sólo projektům a ne Tuomasovi. V reportáži z německého festivalu se můžeme z tohoto období dočíst o skandálu, který Tuomas vyvolal ." Tarja ohlásila, že přijede i s Marcelem . Tuomas se strašně opil a pak řval a nadával. Marco s ním dlouze mluvil a pak mu kluci vařili kafe,aby na koncert vystřízlivěl. V německém deníku Ein Tag vyšlo i pár ilustračních fotek.
  • Kontakt s publikem:
Nightwishům se právě více jak jiným skupinám vyčítá přílišná strohost a nekvalitní představení, Tarja sice zpívá jako anděl, ale koncerty jsou jeden jako druhý, bez zajímavých kulis a celé vystoupení působí chladně. Tarja sice roztleskává půblikum a komunikuje s ním, ovšem všechno se tváří nanejvýš profesionálně.
U nás jste je mohli vidět pouze loni na Masters of rock. Chovali se strašně povýšeně.Pokud jste chtěli ukořistit autogram, museli jste čekat velmi dlouho,alespoň 4 hod.. Nightwish si přišli s dvou hodinovým zpožděním a strávili tam 20 minut místo pulhodiny. Kapela však vypadala , že se přátelsky baví. Tarja si živě povídala s Jukkou a Empem, kteří kolem ní seděli a Jukka ji párkrát přátelsky objal. Emppu se skvěle bavil legrací.. Tarja byla krásně namalovaná a usměvava a ochotně podepisovala i víc, než bylo dovoleno. Každý mohl dát jen jeden podpis, když jste však Tarju poprosili, podepsala vám i dvě věci, jediný kdo se od všeho lišil by samozřejmě Tuomas. Seděl poslední se a dělal, že ho všichni straně otravujou. Když mu někdo přistrčil dvě věci , mnohdy odmítal podepsat. Pak měl kvůli tomu nějaké řeči na Tarju, která mu jen odsekla a dál podepisovala. Na koncert se dostavili tradičně pozdě, lidi nebyli zvyklí na takové průtahy a po čtyřech hodinách stání v řadě na podpis už na ně nikdo nebyl zvědavý! Zvuk byl strašný, Tarja měla příliš slabě nastavený mikrofón A Marco zpíval dobře, byť byl už na autogramiádě mírně opilý. Za celý koncert stáhl celou flašku Finlandie a pár piv. Krom kulisy z albem Once se však gothická megashow nekonala. spousta lidí odcházela, jiní setrvávali na svých místech, protože se nebylo jak dostat ven. Např. Rhapsody, kteří byli následující den byli opravdu úžasné. Dračí sochy chrlící oheň a pod, to byla mega show!!!ale nightwish spíše zklamal než překvapil.
  • Překvapení na Slovensku:
pokud jste nepřestali mít na nightwish chuť mohli jste se jet ještě podívat na koncert do sousedního slovenska. Ovšem fanoušky čekalo jen další zděšení. Koncert byl na chup stejný jako na Masters!!!Snad mohli dávat u vchodu kartičky "najděte deset rozdílů" ale opravdu to bylo nachlup to samé, stejný kontakt s publikem, stejné songy, setejně odehraná hodina a pár minut.
  • Tuomas vyhodil Tarju!
na nějakou dobu se skupina odmlčela. Vyčerpání z každodeních koncertů se podepsalo i na atmosféře. V zákulisí se podle německého Metalu hádali nejen Tuomas a Tarja, ale i ostatní členové. Tarja měla smůlu, že přijížděla těsně před koncerty. Tuomas pak prý po ní křičel, ale ona ho ignorovala.
Poslední koncert ve Finsku měl být vrcholem téhle sestavy! Tarja podala svůj životní výkon a absolutně šťastná obdržela v zákulisí obálku. Překvapení bylo zdrcující. Tuomas ji vyhazoval! Celá zoufalá uspořádala tiskovou konferenci a věř te tomu: neřekla na Tuomase jediné křivé slovo. Řekla jen, že to nejsou zlí lidé a v jejich slovech se vůbec nepoznává!Pak se sbalila a odjela s Marcelem do Argentiny. Tuomas jí v dopise vyčítal jak sólo projekty, tak touhu po penězích. Ovšem Tarja měla v Austrálii svůj samostaný koncert. proč by tedy nechtěla koncertovat i s Nightwishem? Myslím, že spousta faktů od Tuomase je jednoduše jen dobře narafičených , Je to jako " tehdy jsi řekla a já si to budu pamatovat, tady si to zapisuju, abych ti to pak dal sežrat!" Pokud se totiž podíváte na stránky Tarji, tak na stránky Nightwisháckých aktivit, zjistíte, že si tvrzení protiřečí. Tarja také zdělila, že chce založit rodinu, protože si je vědoma toho, že už jí táhne na třicet. To by Tuomase zničilo. Neměl by zpěvačku a on by byl TÍM ODMÍTNUTÝM. Takže jednal rychleji. Ovšem pochybuju, že se Vám zdá normální, když si někdo nechá odzpívat šňůru náročných koncertů a pak vám prostě řekne pá a ještě vás uráží!
  • Dvouletá pauza:
Pauza , kterou Tuomas sliboval se však konat nebude. Tarja totiž nelenila a rozhodla se nevzdat. Měla svých projektů dost a spousta lidí ji bylo ku pomoci. Tvrzení, že jí jde o peníze se dá popřít jednoduše: před svým turné vystupovala bez nároků na honorář, jako už mnohdy předtím, pro nadace na pomoc proti rakovině prsu a pro oběti postižené přírodnímy katastrofami. Nightwish už kdysi jednou přispěli na oběti povodní, ale více nic. Krom toho, Tarja byla ve společnosti stále oblíbená a samotná finská prezidentka ji pozvala na oslavu Dne finské nezávislosti. Tarja byla také zvolena jako nejlépe oblékaná žena a její róba byla zvolena za nejkrásnější róbu večera. Na Tuomase se zase zapomnělo. Takže se postavil do zbraně. Začal poskytovat rozhovory do časopisů chtivých skandálu a všude jen Tarju pomlouval. V německém Rockhardu vyšel článek spíše o pomluvách než odpovědích na požadované otázky. Na otázky k jiným členům skupiny se vyjadřil jen Marco: na otázku, co říká na odchod Tarji, řekl " Skupina je Tuomasova, on si rozhoduje.A Jukka řekl:"To není moje věc."Trošku divné,ne????
  • Tuomas versus Tarja
Tuomas se tam mnohokrát zmiňuje o Tarjiné touze po penězích, nezájmu s ním mluvit a o neshodě názorů. Krom toho si vyhlásil konkurz na novou zpěvačku. Vyhrála ho španělská zástupkyně, která v rozhovoru řekla, že " Jen já jsem ta nejlepší a Mě si Tuomas Vybere!"nezdají se vám jejich charaktery podobné? pokud tohle není chování primadony, jak se tedy Tarja chovala, že to Tuomasovi vadilo? V Rockhardu jsou také jejich fotky. Podle nich si Tuomas našel nejen jednu, ale hned dvě zpěvačky! Hned také začal pracovat na novém cd, aby nedopřál Tarji úspěch. Tarja však schromáždila svůj připravený materiál a vydává nové cd, které si už můžete objednat na internetu. Nějaké mp3 si můžete posechnout v její rubrice. V rozhovoru v Rockhardu, stejně jako v dopise pro Tuomase jim nevzkázala jediné křivé slovo. tak všem ukázala, že dokáže žít i bez Nightwish, protože je ve zpěvu profesionálka.
Většina fanoušků se od nightwish distancuje. Někteří poslouchají jen staré cd a uznávají pouze starý Nightwish. Jiní zklmaně přešli na jiné skupiny, ale atmosféra se stále mění. Ale proč Tuomas vyčítá Tarji, že s nimi nechce nahrávat další cd, když Tarja v rozhovoru na VIvě uvedla, že doufá, že další cd Nightwish bude stejně úspěšné jako Once? Vše rozhodne až vydání obou cd. Dvd End of Era, které se už teď dobře prodává, hlavně kvůli tomu, že je posledním počinem s Tarjou, je opravdu konec jedné éry!

Taky máte sto chutí pisatele tohoto odpadu nakopat do řiti?
Kupříkladu to s EoaE... nevšiml si toho, že se Tuomas nesmál, že u Ever Dream tiskl ruce na obličej a že to zřejmě nebyl jen efekt pro prodloužení, že po koncertu nemával, nevolal do publika, že za výraz na jeho tváři očividně nemohla jen únava? Zřejmě tak.
No dobře, asi si to příliš beru. Ale uznejte, že to celé je přitažené za vlasy, neuvěřitelně zkreslené a zaujaté. Pro někoho, jako jsem já, je to vyloženě urážka... no, nezlobte se, cítím se docela unavená a vyčerpaná (je pátek), tak možná proto mám tak agresivní reakce z pocitů, které se uvnitř mě utvořily. Perkele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 The†SiReN The†SiReN | Web | 9. ledna 2009 v 18:59 | Reagovat

keďže nesplňujem ani jednu z tých podmienok písaných vyššie tak mám srdce stále ťažšie a ťažšie...a ja si to zase čítam aj keď to nechcem ani vidieť!

2 Ina Ireth Hyvönen sun sisko ja laulaja :)♥ Ina Ireth Hyvönen sun sisko ja laulaja :)♥ | Web | 13. ledna 2009 v 17:07 | Reagovat

jee :D:D:D anteeksi :D mám to na blogu taky... ale nějak to neřeším...

Ale stejně... víš jak...

3 Arianne Oceansoul Arianne Oceansoul | E-mail | Web | 14. ledna 2009 v 22:10 | Reagovat

→The Siren: No, nemají je rádi. =(

→Ina mun sisko jne. :D : jsem si ani nevšimla :D

4 Léto Léto | E-mail | Web | 16. ledna 2009 v 22:24 | Reagovat

Tenhle článek jsem kdysi četl a rozhodně nemám v úmyslu to opakovat. Myslím, že autor docela zbytečně přehání, kdyby to napsal smířlivěji, možná by se nad tím dalo zamyslet; takhle je to prostě na úrovni koňské koblihy. ;)

Z těch tvrzení nahoře souhlasím jen s tím, že "Tuomas se na ni rozzlobil, protože si zamilovala Marcela, a ne jeho" - ačkoliv zloba asi není to správné slovo, prostě byl zhrzený. :D Dokonce mě napadlo, jestli se Sami nemusel pakovat kvůli tomu, že pokukoval po Tarji... chudák Tuomas, stejně se mu ji uhlídat nepodařilo. :D Ale neberte to vážně, jen taková bulvární spekulace.

5 Arianne Oceansoul Arianne Oceansoul | E-mail | Web | 18. ledna 2009 v 21:56 | Reagovat

Ono by také bylo nanejvýš divné, kdyby se nějaká taková spekulace dřív či později nevytvořila. V souvislosti s tím, že se pan Holopainen k nikomu celou věčnost oficiálně ,,nehlásí", se takto šířily klepy i o vztahu s Anette nebo Jonsu... Vlastně je chudák klávesák úžasným terčem pro bulvár, ale kdo ví, do jaké míry si za to může sám...

6 Estel Silmarien Estel Silmarien | E-mail | 3. února 2009 v 19:11 | Reagovat

Je vidět, že autor zbožňuje Tarju a dělá z ní úplnou světici a taky že nesnáší Tuomase... Já jsem sice Tarju měla ráda a pořád mám, mrzí mě že už v Nightwish není, ale myslím si že problém je u více lidí, včetně ní.... Nemá cenu z toho vinit jednoho člověka když ani pořádně jak to vlastně všechno bylo..

7 Estel Silmarien Estel Silmarien | E-mail | 3. února 2009 v 19:12 | Reagovat

*když ani pořádně nevíme jak to vlastně všechno bylo..

8 Lúmenn Lúmenn | Web | 3. února 2009 v 23:57 | Reagovat

Tak tohle je velmi zajímavé , můžu se zeptat na zdroj? Na Nightwish jsem na MoR 2005 také byla a musím dát autorovi za pravdu. Jinak - patřím k těm, co staré NW stále poslouchají, ale nové CD s novou zpěvačkou fakt nemám ráda. Zajímal by mě tvůj pohled na tuto věc:)

9 P.Bloody P.Bloody | 26. června 2009 v 20:05 | Reagovat

Tuomas žije sám na ostrově? Já nevim, nevim.. co jsem viděla videa (i soukromí) Tuomas byl vždycky ten, kdo se neůčastnil vřavy, ale postával v pozadí všeho.. je to samotář, ale nestrkala bych ho proto na ostrov! Kdyby totiž žil na ostrově, to by se pak hoch musel sakra činit - a ne, že se o nic nestará:D

10 Anna Merisielu Anna Merisielu | E-mail | Web | 30. června 2009 v 12:28 | Reagovat

No, nevím, jestli je to třeba jen chata jeho rodiny... ale každopádně bych určitě brala tak krásné místo pro život. Jsem také vděčná za to, že mám kolem domu lesy tak plné života, že to ani nestačím vnímat, louky poseté květy jako zahrady, po kterých se procházím jen já... je to zvláštní, ale nakonec si říkám, že bydlet na odlehlém místě je nádherné. Uklidňující... nebo spíš obohacující? Ale to je na delší povídání.
Já začala opravdu poslouchat Nightwish až tehdy, kdy jsem uslyšela Amaranth. Od té chvíle jsem měla ráda Tarjinu éru i Dark Passion Play (předtím jsem slyšela ,,jen" Highest Hopes).
Zdroj už sama nevím... viděla jsem to na více blogách.
Jinak souhlasím s Estel - neviním nikoho za všechny problémy Nightwish. Nevím, jak to bylo. Teorií už bylo více než dost... příliš mnoho na to, aby si z toho relativně nezaujatý smrtelník mohl vyvodit jasný názor =)
Prostě asi na všem a na každém se dá něco najít. Zajímám se o všechno, co se Nightwish týká, protože je to moje věčná srdeční záležitost, ale netrhám je na kousky, abych se snažila proniknout pod povrch a někoho přitom obvinit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama