.

Zázrak v knihovně

16. února 2009 v 21:06 | Arianne Meri Oceansoul |  Můj život
Poslední dobou (a kdo ví, jestli to nebude pokračovat) jsem se opět cítila dost mizerně. Zhruba od doby, kdy jsem napsala Komnatu, mě potkávaly stále stejné pocity - otrávenost až zdrcenost, nesnášení sama sebe. Neumím zpívat ani hrát, nebásním, neskládám, nedokopu se k tomu, abych psala, všechno mě se*e (ano, měla jsem často velkou chuť nadávat), nic mi nejde a za to se nesnáším. Dokonalá tvůrčí neschopnost je nejúčinnější zbraň proti mojí křehké mysli.
Ano, tak nějak by se to dalo shrnout. K dovršení všeho jsem neměla co číst a jediným světlým bodem bylo na tom všem to, že často překrásně sněžilo. Balzám na duši.

Dnes jsem vyrazila do knihovny s úmyslem zbavit se alespoň předposledního zmiňovaného faktu.
Půjčila jsem si pokračování knihy, kterou jsem před necelými třemi týdny dočetla a vrátila - ,,Duna" od Franka Herberta. Pokračování byla o poznání tenčí knížka a nazývá se Spasitel Duny.
Po zbytek času, který jsem měla před vydáním se na autobus, jsem bloumala mezi regály. Čistě ze zájmu jsem se optala na Temnou Věž, ale zatím jsem nepocítila chuť se do ní začíst. Stmívání jako obvykle pryč a zamluvené až bůhví dokdy.
Vypadalo to, že odejdu téměř s prázdnou - čtení Spasitele mi určitě nepotrvá nijak dlouho.
Už jsem vykračovala zpoza regálu, ve kterém odpočívala zmíněná Temná Věž, když vtom mě náhle jakási prozřetelnost přiměla otočit se přitom doleva - k regálu.
Zastavila jsem se, když jsem zahlédla název, který mě v dobrém smyslu praštil do očí. Nenápadná, malá světlemodrá knížka bez tvrdé vazby - ,,Finské slovo láska". Na přední straně mě mimojiné zaujala fotka pohádkově bílých stromů...
Okamžitě jsem po ní chňapla a přečetla si zadní stranu obálky, abych si udělala aspoň matnou představu o jejím obsahu. (Například jsem o chvilku předtím narazila na knížku, která se jmenovala nějak ,,léto v laponsku" - skutečně s malými písmeny =) - ale ta mě jakožto přepis divadelní hry nijak zvlášť nezaujala.)
Děj začíná v listopadu 1939 za Finům (a též mně) tolik známých událostí - Rusové jim chtějí sebrat 15% důležitého území na jihovýchodě. Suomalaiset jsou nejistí, ale přestávají věřit sovětským výhružkám. Jen mladý Jaakka Lentonen poslouchá rádio a vycítí blízkost války. Vezme svoji milou, upovídanou Seiju, na osamělý výlet za účelem útěku...
Kniha je psaná formou deníku a já bez jakéhokoli vlasteneckého zaujetí (tady vidíte, jak to se mnou dopadlo :D) musím přiznat, že se mi zatím moc líbí. Netuším, jak dopadne, ale budu jim fandit... =) Dokonce jsem se při čtení i několikrát zasmála.
Vypadá to jako pohodový finský příběh z velice nepohodového období finských dějin...


Finské slovo láska
Doporučuji se také poohlédnout v knihovně! =)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ina Ireth Hyvönen sun sisko ja laulaja :)♥ Ina Ireth Hyvönen sun sisko ja laulaja :)♥ | Web | 16. února 2009 v 21:41 | Reagovat

tak ať se líbí ;) jednou ve srubu budeme dělat čtenářskej koutek, kam spolu sednem a budem číst :D

2 Rozinka Rozinka | 17. února 2009 v 11:33 | Reagovat

Hej, neplácej tady nic o neschopnosti.... šmankote... že neumíš skládat? Větší blbost jsem neslyšela. Co songbook? Jasnej důkaz, že psát umíš!

A tak knížka může bejt skvělá - hlavně pro tebe, která se cítíš jako Finka...

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 17. února 2009 v 17:10 | Reagovat

No, Finsko moc nemusím, je tam na mě moc zima:) ale ta kniha může být zajímavá...a z tvůrčí neschopnosti si nic nedělej, hladové zvíře únor se zakouslo do každého, ale ono to přejde;)

4 Arianne Oceansoul Arianne Oceansoul | E-mail | Web | 21. února 2009 v 21:27 | Reagovat

→Ina: ooo bezva =) tam v horní místnosti, kde budou ty měkoučký křesla... tam se bude číst vrcholně dobře...

→Rozi: Nooo, ono na druhou stranu když to nejde, dokáže to člověka naštvat o to víc... ale dávám si závazek, že o to víc se budu radovat z příštího výtvoru - a že zhruba dva zárodky už chtějí spatřit světlo světa =) ooo jak já chci skládat...pořád dál a víc... co jen mysl utáhne... protože vím, jakou mám radost z výsledků =)

→Lúmenn: Ono zima je i tady... ale zase nesnáším vedro, takže mi finské podnebí přijde fajn =)

no jo...kuolemaa helmikuuseen... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama