.

Polaris - první dojmy

23. května 2009 v 16:43 | Anna Merisielu |  Stratovarius
Předevčírem, 21. května (to datum si budu pamatovat asi ještě dost dlouho, protože jsem to odpočítávala, jak jsem se nemohla dočkat) vyšlo album Polaris, první deska po odchodu skladatele a kytaristy (a na nejstarších albech ještě zpěváka) Tima Tolkkiho. Poslední album za jeho přítomnosti byla deska Stratovarius z roku 2005.
V době, kdy jsem si uvědomila, jak moc se mi jejich hudba líbí, to zrovna vypadalo, že Stratovarius končí. (Stejná situace byla při hudebním ,,zamilování se" do Nightwish - 1 nebo 2 roky po konci éry.) Jenže potom, v roce 2008, Stratíci rozhlásili, že se nevzdají ani bez Tolkkiho a že začnou novou éru. Mimochodem - Tolkkiho skupina Revolution Renaissance má také na svědomí album ,,The New Era", nechápu, co mají finské skupiny s tím ,,érováním" :D
Výsledkem jejich pátrání po kytaristovi byl příchod Matiase Kupiainena. A výsledkem toho, že byli Stratovarius zase kompletní, je právě Polaris.

První song, který se mi neodvolatelně zalíbil, je téměř titulní Deep Unknown. Refrén plný energie a navíc na konci zvýšený - zní to jako Stratovarius a zní to zatraceně dobře. =)

Druhým počinem, který mě zaujal na první poslech, je balada When Mountains Fall. Zaposlouchání se do lyriky vyvolalo mrazení a přestože Stratováří pomalé písně mají jistou vzájemnou podobnost, musím říct, že je to vážně povedená kombinace kytar, klavíru, smyčců a Timova nezaměnitelného hlasu.


A do třetice všeho více než dobrého - King of Nothing, hlavně proto, že ji zrovna teď slyším a že to byl také pracovní název celého alba. V refrénu jsou sbory, všechno je pěkně melodicky sladěné a vůbec... neumím si už představit Stratovarius bez pana Kotipelta :D
Zbytek písní ještě čeká na to, až si je jaksepatří oposlechnu. Žádná mi ovšem nepřišla na první dojem špatná, tudíž se na celou ,,novou éru" započatou Polaris dívám optimisticky =) Takže jako obvykle - všichni, kdo tady na něco hrají, se museli zbláznit (obdivuji melodický speedmetal =)), očividně to jde i bez šéfa Tolkkiho... Stratovarius rulez!! =)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ariel Ariel | Web | 23. května 2009 v 17:26 | Reagovat

Nemáš začo. Som rada, že sa páči:)

2 Léto Léto | Web | 3. června 2009 v 2:04 | Reagovat

Tak jsem si to poslechl. Přijímám za svůj názor, že žádná z písní není vyloženě špatná. Na druhou stranu mě ani žádná nezaujala natolik, abych z ní lezl po stěnách a ryčně halekal. Zkrátka takový poctivý power, nic víc, nic méně. :) Nejvíce se mi líbí asi skladba Blind (mnohem vtipnější by ovšem bylo, kdyby se jmenovala Mute). A nemá náhodou King of Nothing něco společného s Prince of Nothing, tou brilantní fantasy sérií? :)

Musím ovšem přiznat, že se mi poslední dobou nějak posouvá vkus a poslouchám spíše melodic black a melodic death. Naprosto úchvatné jsou tudíž z mého pohledu nová alba skupin Agathodaimon (Phoenix) a Eternal Tears of Sorrow (Children of the Dark Waters). Zajímavá je taky nově vzniklá německá banda We Are Guilty. Ta sice teprve vydává demo, ovšem jejich zvuk je už teď silně profesionální. Za poslech stojí rovněž Sons of Seasons - tam mi příliš nesedly mužské vokály, ale to je spíše otázka vkusu.
A výborní jsou i Hanging Doll... zajímavé orchestrálně-goticko-symfonické kdovíco. Sice mají poněkud popovou výstavbu písní (nebo mi to aspoň tak připadlo), ovšem pokud nejsi nějaká vyložená extremistka, tak to jistě neshledáš škodlivým. :) Naopak, aspoň jim to frčí hezky chytlavě.

3 Anna Merisielu Anna Merisielu | E-mail | Web | 8. června 2009 v 16:59 | Reagovat

Však já taky nelezu po stěnách a nehalekám :D
U Blind si teď vybavím maximálně ten začátek... zhola nic proti power metalu =) A Prince of Nothing? To bude asi opět nějaká natolik brilantní fantasy série, že se nám přízemním fantastům opět vyhnula, není-liž pravda. =)
Dobře, dobře... nesvolávám zlo na blijáky ve jménu death & black výlevů, protože si stále nejsem jistá, jestli k takovému ,,posunu" nedojde dřív či později i u mě. Všichni kolem vesele poslouchají blijáky, jen já zatvrdla na úrovni power/heavy/melodic, nejsem trochu zaostalá? =)
S tou Hanging Doll to mimochodem v mém případě bude asi jako s tou brilantní fantasy sérií... pokud to ovšem není nějaký nejčerstvější objev současnosti. Časem bych se na ně mohla mrknout. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama